درباره نشریه

فصل نامه " قرآن فرهنگ و تمدن، به صاحب امتیازی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم دانشکده اصفهان (دولت آباد) در زمینه علوم قرآن و حدیث دارای پروانه انتشار به شماره ثبت 86698 و شاپا الکترونیکی 2783-3356 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد.

این مجله با رویکرد تبیین اندیشه های قرآنی در ایجاد فرهنگ و تمدن اسلامی آغاز به فعالیت کرده است. لذا از تمامی اساتید و پژوهشگران عزیز دعوت می شود مقالات مرتبط با سرفصل های این مجله را جهت انتشار ارسال فرمایند.

به اطلاع پژوهشگران گرامی می رساند مجله"قرآن، فرهنگ وتمدن" در ارزیابی سال 1400 وزارت علوم تحقیقات و فناوری موفق به اخذ رتبه "ب" گردید و همچنین دارای رتبه علمی ISC از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام می باشد. فصل‌نامه قرآن، فرهنگ و تمدن در پی آن است که با ارائه مقالات اندیشمندان و فرهیختگان به تبیین تمدن اسلامی و همخوانی آن با فرهنگ غنی دینی که از سرچشمه قرآن و کلام معصومین سیراب می‌شود، بپردازد. امید وافر داریم پژوهشگرانی که چنین دغدغه‌ای دارند، با ارسال پژوهش‌هایِ مکتوبِ خود که حداقل یکی از شاخص‌های زیر را دارا باشد این فصل‌نامه را یاری رسانند:
1- قرآن و تمدن:
الف) مولفه های تمدنی قرآن
ب) مباحث تمدن اسلامی -و زیر شاخه‌های آن- با استناد به قرآن کریم
ج) تمدن نوین قرآنی
د) مقایسه تمدن قرآنی با دیگر تمدن‌ها
هـ) تمدن‌ها از نگاه قران
و) مستشرقان و تمدن قرآنی
ز) تحلیل تاریخی قرآن در ابعاد مختلف
ح) سیر تاریخی قرآن پژوهی
ط) تحلیل قصص و موضوعات قرآن با رویکرد تمدنی
ی) سیره انبیاء و معصومین با رویکرد قرآنی
2- قران و فرهنگ:
الف) فرهنگ ها از منظر قرآن
ب) تاثیرات فرهنگی قرآن
ج) مقایسه فرهنگ قرآنی با دیگر فرهنگ ها
د) قرآن و فرهنگ اجتماعی
هـ) مستشرقان و فرهنگ قرآنی
و) شاخص‌های فرهنگ ساز قرآن در ابعاد فردی
این فصل نامه دارای دسترسی آزاد است. فایل PDF متن تمام مقالات منتشر شده در سایت نشریه موجود است می‌توانید به صورت رایگان آن را دانلود نمایند.
نوع داوری: داوری بسته (داوران و نویسندگان نمی توانند مشخصات یکدیگر را مشاهده کنند)
حقوق معنوی: کلیه حقوق معنوی اثر متعلق به نویسنده است
این نشریه با احترام به قوانین اخلاق در نشریات تابع قوانین کمیته اخلاق در انتشار (COPE) می باشد و از آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می نماید.